Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Skauci Europy 1

Zbigniew Minda HR, 2011-01-04

22 kwietnia 2010

Niniejszym rozpoczynamy redagowanie cyklicznego listu z nowościami: Skauci Europy. Będzie poświęcony wydarzeniom z Federacji Skautingu Europejskiego z Polski i całej Europy. To jest numer próbny. Czekamy na Wasze reakcje. I mnóstwo newsów!

Dziękujemy Panie Prezydencie!

Drogi Panie Prezydencie! Skauci Europy dziękują Ci za to, co zrobiłeś dla Polski i dla harcerstwa i skautingu w Polsce. W szczególności dziękujemy za prawdę o Powstaniu Warszawskim oraz za prawdę o Katyniu. Staraliśmy Ci się odwdzięczyć naszą służbą podczas żałoby po Twojej tragicznej śmierci. Naszą nauką w szkole i budowaniem naszych zastępów i drużyn chcemy służyć Polsce, tak jak Ty jej służyłeś wiernie do końca.

Ta dedykacja dziecka na rysunku jest pragnieniem wszystkich dziewcząt i chłopców, Skautów Europy. Dziękujemy Panie Prezydencie!

Anna Mikos, naczelniczka harcerek, Marcin Kruk, naczelnik harcerzy, Jarosław Sroka, przewodniczący

W Warszawie i Krakowie żegnając Prezydenta Kaczyńskiego

Skauci Europy licznie i aktywnie wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych Prezydenta Kaczyńskiego, jego Małżonki oraz pozostałych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 r. Służyli ochoczo w różnych zadaniach: roznoszenie wody, służba porządkowa, sprzątanie, etc.

Więcej zdjęć z Warszawy: http://picasaweb.google.pl/zagraj/SUzba#

Byliśmy obecni również w Krakowie. Więcej zdjęć: http://picasaweb.google.pl/sajmoon/KrakowDzienII?authkey=Gv1sRgCITE86Ts-_Ow_gE&feat=directlink#

Polska: 20 zastępów na obozie PuSZczy w lipcu 2010

Jak informuje Michał Pałamarz (michal.palamarz@fse.pl), szef PuSZczy - sieci samodzielnych zastępów, czyli struktury, dzięki której każdy może założyć skauting w swoim mieście, nawet najmniejszym - w tym roku na wielkim obozie letnim PuSZczy, który odbędzie się w okolicach Iławy na Warmii, weźmie udział 20 samodzielnych zastępów z całej Polski. W ub. roku było ich 15. Brawo Michale. Good job. We want more.

POLSKA: FSE POWSTAJE W RZESZOWIE

W sobotę 27 marca odbyła się pierwsza wędrówka licealistów z Rzeszowa chcących zostać Skautami Europy. Organizowali Michał Pałamarz i Dominika Pruszczyńska. Byli też Janek Kłudkiewicz i Marysia Leśnik z Warszawy. Było 10 osób i były wszystkie elementy dobrej wędrówki: marsz po górach w okolicach miejscowości Straszydle, skąd pochodzi Konrad, jeden z licealistów rzeszowskich, zgubienie drogi, godzina wędrownika/światła w pięknym drewnianym kościele parafialnym, gotowanie posiłku na ognisku, nauka węzła ratowniczego. W środku dołączył komisarz federalny, który akurat przebywał w tamtej okolicy. Przy okazji Monika, która była pierwszy raz, nauczyła go węzła ratowniczego, bo jakoś tak zapomniał chłopak. Wszystkich chętnych lub, którzy znają chętnych (rodziny, znajomych, starych i młodych) prosimy o kontakt: michal.palamarz@fse.pl

PIELGRZYMKA DO PIEKAR 30 MAJA 2010: ZDOBYWAMY ŚLĄSK

Paweł Sowa (pawel.sowa@fse.pl), szef rozwoju na Dolnym Śląsku, ks. Grzegorz Tabaka z Wrocławia, duszpasterz ekipy krajowej harcerzy, Grzegorz Sikora, tata wilczka Stasia z Katowic oraz Zbigniew Minda, komisarz federalny, spotkali się, z Abp Damianem Zimoniem, ordynariuszem katowickim, w środę 17 marca w Katowicach. Ksiądz Arcybiskup udzielił swego błogosławieństwa na wszelkie nasze poczynania, mające na celu powołanie FSE w jego archidiecezji. Zaproponował w szczególności udział w pielgrzymce 100 tys mężczyzn do Piekar Śląskich w ostatnią niedzielę maja, czyli 30 maja 2010 r. oraz zaprezentowanie się w czasie Godziny Młodych, która ma miejsce w ramach pielgrzymki i gromadzi licealistów oraz studentów obecnych na pielgrzymce.

MARCIN SPOTKAŁ SIĘ Z ABP HOSEREM NA WARSZAWSKIEJ PRADZE

Już po raz kolejny Marcin Kruk, naczelnik harcerzy, w dniu 13 kwietnia 2010 r. spotkał się z Abp Henrykiem Hoserem, ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Marcin poinformował o rozwoju Skautów Europy na prawej stronie Wisły (na zdjęciu Abp Hoser z wizytą na obozie 11. Warszawskiej FSE w Rajgrodzie w lipcu 2009 r.).

HARCE MAJOWE DZIEWCZĄT W PUSZCZY KOZIENICKIEJ 

W Pionkach w Puszczy Kozienickiej, niedaleko Radomia, w dniach 30 kwietnia-3 maja 2010 odbędą się Harce Majowe dla harcerek (12-16 lat), czyli ogólnopolski zlot wszystkich drużyn i zastępów dziewcząt z całej Polski. 

Tegoroczne Harce odbywać się będą pod hasłem "Profesor Arnold Flugzeit zaprasza na podróż w czasie". Rąbka tajemnicy co do tej intrygującej postaci uchyla nieco filmik do obejrzenia tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=SIwJBI8sKlk

Wszelkich informacji udziela Anna Chałupa, namiestniczka harcerek: anna.chalupa@fse.pl

HARCE MAJOWE CHŁOPAKÓW W ŻELAZKU

W dniach 30 kwietnia-3 maja 2010 w legendarnym Żelazku k. Ogrodzieńca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbędą się Harce Majowe dla drużyn i zastępów harcerzy (12-16 lat) z całej Polski. Hasłem Harców jest "Grunwald 1410" w 600-lecie zwycięstwa pod Grunwaldem. Swój udział zapowiedzieli Skauci Europy z Czech, Słowacji, Białorusi i Ukrainy. Informacji udziela Paweł Sowa (pawel.sowa@fse.pl).

Tegoroczne Harce Majowe postanowiła uhonorować w sposób specjalny cała Federacja Skautingu Europejskiego. Gościem specjalnym Harców będzie Giovanni Franchi de Cavalieri (50 l.) z Rzymu (na zdjęciu z lewej, w rozmowie z Sergiejem Tarasovem, naczelnikiem FSE Rosja), przewodniczący Rady Federalnej FSE, najwyższej władzy naszej Federacji. Żoną Giovanniego jest Laura, mają troje dzieci syna Gabriele oraz dwie córki: Francescę i Chiarę. Giovanni jest też szczepowym FSE w swojej parafii. Pracuje jako księgowy. Gabriele i Francesca są drużynowymi, a Chiara zastępową.

ADALBERTUS 2010 NA UKRAINIE

Legendarny obóz szkoleniowy Adalbertus dla kandydatów na przybocznych i drużynowych odbędzie się po raz pierwszy na Ukrainie w okolicach Lwowa w dniach 13-21 sierpnia 2010. Zapowiada się międzynarodowa obsada zarówno prowadzących, jak i uczestników. Obóz poprowadzą Marcin Kuczaj, namiestnik harcerzy, Nazar Yeremenko, naczelnik FSE Ukraina, Zbigniew Minda, komisarz federalny FSE.

FSE SKARŻYSKO i KIELCE Z CZECHAMI i SŁOWAKAMI NA OBÓZ NA SŁOWACJĘ W LIPCU 2010

Drużyny FSE z Kielc i Skarżyska zrobią w tym roku wspólny obóz na Słowacji z drużynami z Czech i Słowacji. W marcu 2010 odbył się wspólny wyjazd zastępów zastępowych wszystkich drużyn do Koszyc na Słowacji, celem przygotowania projektu (na zdjęciu). Skauci Europy w Czechach i na Słowacji dopiero zaczynają budować drużyny i wprowadzać pedagogikę FSE. Cieszymy się, że Polacy mogą dzielić te wielkie, bohaterskie chwile założycielskie z braćmi z południa.

RUSZA AKCJA: SKAUTING W LICEACH WARSZAWSKICH

Od czasu spotkania w w marcu w najlepszym liceum w Rzeszowie, gdzie mogliśmy przedstawić nasz skauting 300 licealistom, Warszawa postanowiła pójść w ślady Podkarpacia i zorganizować podobne spotkania w liceach stołecznych. Krzysztof Żochowski, zastępowy z Garwolina, uczeń dwujęzycznego liceum Kopernika, szybko wyszedł z inicjatywą, porozmawiał z Panią Dyrektor i prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu lądujemy na spotkaniach w klasach 1 i 2. Będą je prowadzili, niektóre po angielsku, Jarosław Sroka, przewodniczący FSE w Polsce, Maria Czerwińska, hufcowa warszawska (maria.czerwinska@fse.pl), Marcin Kruk, naczelnik harcerzy i inni.

POLACY I NIEMCY: WSPÓLNY OBÓZ W RUDZIE K. RYPINA W LIPCU 2010

Wszystko wskazuje na to, że dokładnie 15 lipca 2010, w 600 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, zacznie się kolejny już w naszej historii wspólny obóz polsko-niemiecki. Drużyna wodna z Lippetal, 60 km od Dortmundu (na zdjęciu) będzie obozować z 5.Radomską FSE, której drużynowym jest Mateusz Wnęt, student mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Obóz odbędzie się nad Jeziorem Ruda (65ha) w okolicach Rypina, w gminie Rogowo, woj. kujawsko-pomorskie, 170 km od Warszawy w kierunku Torunia. Pierwszy taki obóz wspólny polsko-niemiecki zorganizowały w 2001 r. w Polsce 1. Offenbach FSE i 1. Kraśnicka FSE.

PORTUGALIA: MIĘDZYNARODOWA WĘDRÓWKA PRZEWODNICZEK

Dziewczyny z Warszawy znów ruszają w Europę, tym razem do Portugalii na wielką międzynarodową wędrówkę z dziewczynami z Portugalii, Hiszpanii i Szwajcarii. Szlak prowadzi do Fatimy. Ognisko Błogosławionych Quatrocchich z Julia Ruman na czele na każdych zajęciach lub wędrówce ma pół godziny portugalskiego. Poważna sprawa.

BIAŁORUŚ: KURS ZASTĘPOWYCH K. BORYSOWA

Pavel Hrakovich, naczelnik harcerzy FSE na Bialorusi oraz Pavel Kudreika, przewodniczący FSE Białoruś, zorganizowali Kurs Zastępowych dla chłopków z całego kraju w Starynie k. Borysowa (70 km na wschód od Mińska), w dniach 10-11 kwietnia 2010. 

FRANCJA: IMPEESA WKRACZA W DECYDUJĄCĄ FAZĘ

1. Beauzelle FSE z okolic Tuluzy we Francji prowadzi w klasyfikacji Wielkiej Gry Impessa. W grze, która trwa cały rok i kończy się wielkim finałem w dniach 16-19 lipca, biorą udział 72 drużyny z całej Francji oraz 224 zastępy z tych drużyn. W klasyfikacji zastępów prowadzi zastęp Ecureuil (wiewiórka) z 1. Tuluza FSE. Na drugim miejscu jest  drużyna 1. Val d'Yvette FSE z regionu paryskiego, z którą będzie obozować w lipcu we Francji 11. Warszawska FSE (http://11dwa.blogspot.com/), której drużynowym jest Błażej Marzoch. Na zdjęciu zastęp Bizon z 1. Reims FSE na zbudowanym przez siebie moście w ramach Wyzwania "Pionierka" (wyzwania są to zadania realizowane przez zastępy, na podstawie których odbywa się klasyfikacja).

WŁOCHY: DRZWI TREVISO OTWARTE

Nasz komisarz federalny spędził w kwietniu 2010 kilka dni w Treviso w północnych Włoszech w regionie Veneto, odwiedzając jedną z najliczniejszych chorągwi FSE (ponad 4,5 tys chłopców i dziewcząt, głównie w Treviso, Padwie i Belluno). Dzięki tanim lotom www.wizzair.com z Katowic i Warszawy do Wencja-Treviso (Zbyszek zapłacił za podróż w obie strony 290 zł, na czerwiec 2010 można kupić bilety za 200 zł) możemy mieć możliwość organizowania wielu wspólnych projektów: mamy miejsca na obozy w Dolomitach, bazę na szkolenia szczepowych i hufcowych w Treviso, miejsca na biwaki ZZ na wyspie koło Wenecji i wielką przychylność dla Polski i całej Europy ze strony Włochów. Wszyscy mogą napisać (zbigniew.minda@uigse.org) z prośbą o kontakt z Włochami. Można też mieć ich na Facebooku. Na zdjęciu Zbyszek przemawia do ponad 600 osób, rodziców, wilczków, biedronek i szefów po Mszy Św. polowej zorganizowanej w niedzielę 11 kwietnia pod Treviso po Wielkich Wiosennych Łowach (wilczki) i Wielkim Wiosennym Locie (biedronki).

ROSJA: JEDZIEMY DO KURSKA NA PIERWSZĄ WĘDRÓWKĘ ROSYJSKIEJ CZERWONEJ GAŁĘZI

W dniach 1-5 maja w okolicach Kurska w Rosji odbędzie się pierwsza rosyjska wędrówka czerwonej gałęzi. Odbędą się równolegle dwie wędrówki: jedna dla przewodniczek, druga wędrowników (dziewczęta i chłopcy powyżej 17 roku życia). FSE Polska i FSE Ukraina będą uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu! Anna Betlejewska, Magdalena Gzik, Jakub Laskowski i Zbigniew Minda oraz dwóch wędrowników z Ukrainy pojadą autobusem do Kijowa, a następnie pociągiem do Kurska. Skauci Europy nie mówią o pojednaniu polsko-rosyjskim. Oni po prostu stwarzają fakty.

BIAŁORUŚ: KS. MAREK I KS. PIOTR W MIŃSKU

Ks. Marek Adamczyk (na zdjęciu podczas Eurojamu 2003 w Żelazku), duszpasterz ekip krajowych FSE oraz ks. Piotr Zamaria, duszpasterz ekipy krajowej przewodniczek FSE, obaj z Radomia, w dniach 5-7 maja 2010 udadzą się do Mińska na Białorusi, na zaproszenie Abp Tadeusza Kondrusiewicza, metropolity mińsko-mohylewskiego. Na spotkaniu wszystkich księży z diecezji będą prezentować pedagogikę i praktykę duszpasterską Skautów Europy. Abp Tadeusz Kondrusiewicz patrzy z wielką przychylnością na poczynania Skautów Europy na Białorusi. Spotkanie ma na celu promocję skautingu w parafiach na Białorusi.

 

Zbigniew Minda
zbigniew.minda@skauci-europy.pl