Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Skauci Europy 2

Zbigniew Minda HR, 2011-01-04

Skauci Europy 2, 16 maja 2010 r.

WARSZAWA: Skauci Europy na beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki 6 czerwca 2010

Anna Mikos, naczelniczka harcerek i Marcin Kruk, naczelnik harcerzy gorąco zapraszają całe Stowarzyszenie na weekend 5-6 czerwca 2010 w związku z beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki na Placu Piłsudskiego w niedzielę 6 czerwca 2010. Z ich ramienia Anna Oleszczyk i Piotr Sitko są do Waszej dyspozycji, jeśli chodzi o organizację i program Waszego pobytu w Warszawie. Przybądźmy licznie, to będzie doskonała okazja do promocji naszego ruchu. W sobotę dla zielonej gałęzi jest zaplanowana wielka gra, a dla wszystkich adoracja w katedrze praskiej Św. Floriana. Weźmiemy udział w służbie porządkowej i liturgicznej oraz w procesji do Świątyni Opatrzności Bożej. Będzie też można zobaczyć szefów organizacji FSE z Europy Wschodniej (patrz informacja poniżej). Okazja do super przygody!

POLSKA, CZECHY, SŁOWACJA, ROSJA, UKRAINA, BIAŁORUŚ: Spotkanie naczelników i namiestników gałęzi stowarzyszeń FSE z Europy Wschodniej w Warszawie

W sobotę 5 czerwca 2010 r. w Warszawie odbędzie się pierwsze, specjalne spotkanie naczelników, namiestników oraz ich asystentów ze stowarzyszeń FSE z Europy Wschodniej, mające na celu większą koordynację planów pracy na rok 2010/11 i następne między stowarzyszeniami FSE z tych krajów. Udział zapowiedziało już 6 krajów, liczymy jeszcze na Litwę, Węgry i Rumunię. (na zdjęciu szefostwo FSE Białoruś, od lewej: Tania Hrakovich, odpowiedzialna za samodzielne zastępy, Ola Harasevich, naczelniczka harcerek, Pavel Kudrejka, przewodniczący). Na spotkanie przybędzie specjalnie Attilio Grieco z Rzymu, jeden z założycieli FSE we Włoszech w 1976 r., długoletni przewodniczący federalny, który będzie miał ważną prezentację nt. historii i rozwoju FSE. Spotkanie z Attilo będzie pierwszym punktem programu w sobotę 5 czerwca przed południem i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych: rodziców, szefów, przewodniczek i wędrowników. Hobok roześle dokładną informację o miejscu i godzinie spotkania.

POLSKA, FRANCJA, ROSJA: Chełmianki na obóz do Francji z Rosjankami

2. Chełmska FSE wraz z 4. Petersburską FSE-ORUR organizują wspólny obóz z Francuzkami we Francji w drugiej połowie lipca. Zina Savelyeva, drużynowa Rosjanek, studentka medycyny (na zdjęciu pierwsza z lewej jeszcze jako zastępowa na obozie 2 lata temu) już kupiła bilety na tanie linie z Helsinek do Paryża. Do stolicy fińskiej dojadą autobusem.

Katarzyna Arabas, drużynowa 2. Chełmskiej, studentka grafiki (na zdjęciu druga z prawej podczas apelu na Harcach Majowych 2010), przewidziała natomiast podróż autobusem rejsowym do Paryża. Harcerki z Chełma zrobiły nieprawdopodobną akcję pozyskania funduszy, m.in. zarabiając ponad 8 tys. zł w supermarkecie pomagając pakować zakupy, prosząc małe i średnie firmy chełmskie, urząd miasta, etc. Gratulujemy i czekamy niecierpliwie na relację i zdjęcia z tej wielkiej przygody międzynarodowej.

PRAGA CZESKA: Skauci Europy na Wielkiej Procesji Św. Jana Nepomucena 15 maja

Władze czeskiej stolicy wespół z Archidiecezją Praską zorganizowały wielką ogólnomiejską procesję z okazji święta patrona Pragi, Św. Jana Nepomucena, w sobotę 15 maja. Skauci Europy z Czech, na czele z Ondrejem Bohacem, Lukasem Alexą, Janem Benyskiem i Vojtechem Alexą, pomagali w tym wydarzeniu. Nieśli obrazy i figury, chronili parasolami przed deszczem niosących obrazy i figury, zapewniali porządek i służbę liturgiczną podczas centralnej Mszy Św. Więcej zdjęć na stronie FSE CR-Federace Skautov Europy na Facebooku: http://www.facebook.com/album.php?aid=8092&id=104459316260840

MAZURY: Przewodniczki na złazie w Rucianem 1-3 maja 2010

Ekipy młodych przewodniczek (17-18 lat) z całej Polski spotkały się na złazie w Rucianem, zorganizowanym przez ekipę namiestniczki przewodniczek, Dominiki Pruszczyńskiej. Dużo czasu poświęcono warsztatom z ekspresji i ogniskom (wiadomo: nie ma Skautów Europy bez ekspresji i śpiewu!). Odbyło się również bardzo profesjonalne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy zorganizowane przez ekipę ratownictwa medycznego K-1 z Warszawy. Na zdjęciu ekipa młodych przewodniczek z Lublina. Więcej zdjęć ze złazu na profilu Dominiki Pruszczyńskiej na Facebooku: http://www.facebook.com/album.php?aid=2038188&id=1572783685

KOSZYCE: Skauci Europy na Dniu Rodziny w Koszycach i Preszowie

Skauci Europy ze Słowacji promowali nasz skauting na Dniach Rodziny w Koszycach i Preszowie, dwóch największych miastach wschodniej Słowacji. Impreza zorganizowana była przez urzędy miasta oraz diecezje. Tysiące Słowaków mogło się dowiedzieć o FSE. Na Słowacji FSE dopiero zaczyna swoją działalność. Pierwsze jednostki powstały w 2006 r. przed Euromootem, który w 2007 prowadził z Lewoczy do Częstochowy. 

PIONKI: Harce Majowe Harcerek w Puszczy Kozienickiej

Ponad 250 harcerek z całej Polski wzięło udział w Harcach Majowych w Pionkach k. Radomia. Ponad 40 zastępów, w ramach gry "Podróż w czasie z prof. Arnoldem Flugzeitem" rywalizowało w 4 Czasoprzestrzeniach - grach technicznych z samarytanki, sygnalizacji, przyrody i sportu. W każdej wyłoniono zwycięski zastęp, natomiast specjalną tasiemką za ducha harcerskiego został uhonorowany Samodzielny Zastęp "Wydra" z Bolesławca z sieci dolnośląskiego BluSZcza, której przewodzi Barbara Herdzik.

Harce odwiedziła Anna Mikos, naczelniczka harcerek oraz dawne szefowe z całymi rodzinami m. in. Anna Oleszczyk (na zdjęciu z mężem Jackiem i córką Łucją) i Monika Mróz z dzieckiem. Więcej zdjęć na: http://picasaweb.google.com/julia.ruman/WHM2010#

ROSICA (BIAŁORUŚ): Wspólna wędrówka Białorusinów i Polaków na Białorusi

Marek Mucha, ks. Mariusz i jeden wędrownik z Garwolina wzięli udział we wspólnej wędrówce z wędrownikami FSE z Białorusi do Rosicy (sanktuarium, gdzieś na granicy z Rosją). Marek przyjął, a ks. Mariusz pobłogosławił kolejnych RS-ów (Rover Scout, odpowiednik naszego HR) podczas wymarszów wędrownika. Na Białorusi jest teraz już 4 RS-ów (Sasza Malec, Pavel Kudrejka, Pavel Hrakovicz i Andrzej Hrakovich). Nasi z Garwolina wsiedli w Międzyrzecu w pociąg nocny do Mińska za jedyne 200 zł w obie strony z kuszetkami. Świeży i rześcy stawili się raniutko w Mińsku. Wiza kosztuje 25 euro, ale jest dość łatwa do załatwienia, nawet nie trzeba specjalnego zaproszenia z Białorusi, tylko wystarczy podać adres Pavla Kudrejki, przewodniczącego FSE Białoruś. Zachęcamy ZZ-ty, ekipy przewodniczek i wędrowników do korzystania z możliwości organizowania wspólnych zajęć z naszymi na Białorusi, w szczególności do zwiedzenia Mińska, który po prostu pięknym miastem jest, a nie sowieckim. Więcej zdjęć z wędrówki na: http://picasaweb.google.ru/Robingud.Fse/VandroukaAsveyaRosicaMay2010?authkey=Gv1sRgCMqR3OmZk8qdBg&feat=email#

JÓZEFÓW K. OTWOCKA: Forum Harcerek Rzeczpospolitej 24 kwietnia

Ponad 20 Harcerek Rzeczpospolitej, czyli dorosłych kobiet, żon i matek, niektóre z dziećmi w wózkach (na zdjęciu w wózku Jaś Prześlakiewicz, syn Klaudii - druga z lewej i Piotra) wzięło udział w Forum Harcerek Rzeczpospolitej w Józefowie k. Otwocka w sobotę 24 kwietnia. Zastanawiano się nad kwestiami małżeństwa, rodziny, wychowania dzieci, równowagą między zaangażowaniem w życie rodzinne, zawodowe oraz w harcerstwo. Wiele czasu poświecono zagadnieniu kultywowania właściwego Skautom Europy "charyzmatu" pedagogicznego dawnych drużynowych, który z biegiem lat nie może ulec zagubieniu z powodu obowiązków dorosłego życia, ale ma pomagać te obowiązki spełniać. 

KURSK: Rosjanie, Polacy i Ukraińcy na wspólnej wędrówce 1-5 maja 2010

Dwie równoległe wędrówki: przewodniczek i wędrowników z Rosji, Ukrainy i Polski, prawosławnych i katolików (rzymskich i greckich) odbyły się w okolicach Kurska, 500 km na południe od Moskwy. Nasza rosyjska organizacja Skautów Europy w ten sposób uruchamia czerwoną gąłąź, czyli pracę z młodzieżą powyżej 17 roku życia. Do Kurska dostaliśmy się (Anna Betlejewska, Magdalena Gzik, Jakub Laskowski, Zbigniew Minda)  następująco: autobusem kursowym z Warszawy do Kijowa, następnie pociągiem z Kijowa do Charkowa (kupiliśmy pięć z ostatnich 7 biletów, uffff!) i kolejnym pociągiem nocnym z Charkowa do Kurska. Z powrotem podobnie, z tą różnicą, że z Charkowa jechaliśmy do Kijowa minibusem przez Kremenczuk. Z Warszawy do Kurska przez Charków zrobiliśmy ponad 1500 km w 36 h. Tyleż z powrotem. 

Długa podróż, ale nie da się opisać radości w sercach ze spotkania z Rosją i Ukrainą: ponad 20 stopni, słońce, step, braterstwo, w każdej wiosce cerkiew właśnie odbudowana lub budowana, długie Polaków, Rosjan i Ukraińców rozmowy o życiu, historii i przyszłości, rozmowy z tubylcami-Rosjanami z wiosek, śpiewy w trzech językach. Kuba Laskowski po 2 dniach już mówił po rosyjsku! Wracamy za rok! 

Na zdjęciu "grupa trzymająca władzę" w Rosji, od lewej: Rusłan Ageev (St. Petersburg), namiestnik harcerzy, Wiera Ageeva, jego żona, namiestniczka harcerek, Maria Vieru, namiestniczka żółtej gałęzi, Ksenia Misura (St. Petersburg), namiestniczka przewodniczek, Anton Duplin, szczepowy z Kurska, Elena Tiaguileva (Kamczatka), naczelniczka harcerek.

ŻELAZKO: Harce Majowe Harcerzy w Żelazku

Ponad 400 harcerzy z Polski, 80 zastępów, w tym dwa zastępy Skautów Europy z Ukrainy, 8 gier-hufów, Król Jagiełło (Michał Pałamarz na zdjęciu z prawej) w braterskich relacjach z Wielkim Mistrzem Ulrychem von Jungingen (Paweł Czuba z Lublina na zdjęciu z lewej), wizyty Marcina Kruka, naczelnika harcerzy oraz Giovanniego Franchi z Rzymu, przewodniczącego FSE (na zdjęciu poniżej z Mateuszem Wnętem, drużynowym 5. Radomskiej FSE), wielki reportaż w Gościu Niedzielnym, największym polskim tygodniku (http://www.goscniedzielny.wiara.pl/index.php?grupa=6&cr=0&kolej=0&art=1273755814&dzi=1157370149&katg=). 

To krótki bilans tegorocznych Harców Majowych harcerzy, które za temat miały Grunwald 1410 w 600-tą rocznicę. 

Zwycięzców Harców było wielu, gdyż każda z 8 gier miała swojego. Specjalną tasiemką za postawę i ducha został wyróżniony zastep Wilk z 1. Garwolińskiej FSE. Świetnie spisały się zastępy z Ukrainy. Licznie odwiedzili Harce dawni harcerze i szefowie z rodzinami, m. in. Jurek Wróblewski z Katowic, jeden z założycieli Zawiszy w Puławach w latach 80-tych oraz Piotr Gawinek z Zawiercia, jeden z założycieli środowiska w Garwolinie. Więcej zdjęć z Harców na: http://picasaweb.google.pl/fpodlacha/HarceMajoweGrunwald14102010#

KRAKÓW: 20-sty Legwan

15 drużynowych z całej Polski, podsumowanie Harców, brefing przed obozami, przygotowanie do udziału w legendarnym obozie skautmistrzowskim MacLaren we Francji w sierpniu 2010, wyprawa do jaskini Twardowskiego w Krakowie - oto kilka faktów z cyklicznego szkolenia drużynowych LEGWAN, które już po raz 20-sty odbyło się w Krakowie. Zostało zorganizowane przez Marcina Kuczaja, namiestnika harcerzy. Na zdjęciu uczestnicy chwilę po wyjściu z jaskini. 

KATOWICE: Skauci Europy lansują się w Duszpasterstwie Akademickim

W niedzielę 16 maja, Paweł Sowa, odpowiedzialny za rozwój ruchu na Śląsku, Dolnym i Górnym, promował Skautów Europy w Centralnym Duszpasterstwie Akademickim oraz w Duszpasterstwie Akademickim "Na Granicznej" w Katowicach. Wszystkich, którzy mają przyjaciół i znajomych w Katowicach prosimy o kontakt z Pawłem Sową. Przypominamy, że Skauci Europy będą obecni na pielgrzymce mężczyzn do Piekar Śląskich w niedzielę 30 maja, gdzie będą prezentować nasz ruch.

WROCŁAW: Nagranie płyty z pieśniami na pielgrzymkę przewodniczek na Górę Św. Anny

Całą noc przewodniczki i wędrownicy z Wrocławia nagrywali płytę z pieśniami, które będą śpiewane na pielgrzymce przewodniczek na Górę Św. Anny 17-19 września 2010. Ponad 20 osób śpiewało m. in. takie hity jak "Święta Przeczysta" pod wodzą profesjonalniej dyrygentki oraz dyrekcją artystyczną Elżbiety Lochyńskiej. Po Wiślicy, Żarkach i innych sanktuariach, Góra Św. Anny to kolejne miejsce corocznej wędrówki przewodniczek. W tym roku zapowiadają się przewodniczki z Niemiec. Płyta trafi do wszystkich przewodniczek z Polski, by mogły się dobrze przygotować do pielgrzymki.

ZAKRZÓWEK K. KRAŚNIKA: Beata Zielonka i Leszek Piątek zakładają Skautów Europy

Beata Zielonka z Kraśnika oraz Leszek Piątek z Lublina, jeden z twórców słynnego okrzyku "Spokóóóój!" (na zdjęciu pierwszy z prawej w trakcie prowadzenia okrzyku "Spokóóóój!" przed siedzibą Skautów Europy w Genewie, Szwajcaria, w lutym tego roku), szef Samodzielnych Zastępów na Lubelszczyźnie, zorganizowali 17 kwietnia 2010 r. pierwszą zbiórkę w Zakrzówku k. Kraśnika. Wzięło w niej udział 26 chłopaków i 17 dziewczyn. Brawo Beato i Leszku! Czekamy na dalsze wieści z Zakrzówka!

JÓZEFÓW K. OTWOCKA: Skauci Europy lansują się w józefowskich parafiach

Miało już miejsce pierwszej spotkanie w parafii Św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalnie, a w niedzielę 23 maja br. będzie kolejne spotkanie promocyjne z rodzicami w parafii NMP Częstochowskiej na 3 maja (Józefów Centrum). Wojciech Przybylski, szef rozwoju samodzielnych zastępów na Mazowszu, organizuje zastępy w Józefowie k. Otwocka. Powodzenia, Wojtku!