Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa
Obóz 2. Drużyny Zabrzańskiej

Klara Majgier i Natalia Czyżak, 2 Drużyna Zabrzańska, 2017-07-23

Każdy obóz zaczyna się od pionierki. Pionierka to czas w którym budujemy konstrukcje obozowe które pozwolą i ułatwią żyć na obozie.

Pionierka zastępu Orzeł

Po dotarciu na miejsce obozowania zaczęłyśmy znosić żerdki i od razu rozpoczęłyśmy budowę konstrukcji, którą zaplanowałyśmy przed wyjazdem. Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami trzy z nas zaczęły budować stół a pozostała dwójka zajęła się rozbijaniem namiotu. Nastąpiła przerwa na obiad, była fasolka po bretońsku. Szybko zjadłyśmy i przystąpiłyśmy do dalszej pracy - kończenie stołu i blatu do przygotowywania posiłków. Później zabrałyśmy się za robienie zmywalni. Zapadł zmrok, więc przerwałyśmy naszą pracę. W drugim dniu pionierki dorobiłyśmy ławy do stołu, oraz zbudowałyśmy palenisko. Po obiedzie zawiesiłyśmy plandeki nad stołem i zmywalnią.  Trzeciego dnia zbudowałyśmy kapliczkę, a koniec na mocnej gałęzi drzewa zawiesiłyśmy zrobioną przez nas drewnianą huśtawkę. Po objedzie gniazdo naszego zastępu było gotowe.

Warsztaty obozowe

Obóz składa się nie tylko z wielkich gier, eksplo, konkursów kulinarnych, pionierki czy ognisk. Są też różnorodne warsztaty.

04.07- Pierwsze warsztaty były przeprowadzone przez panią z nadleśnictwa. Opowiadała nam bardzo ciekawie o lesie w którym się znajdujemy. Pokazywała nam zdjęcia zwierząt i roślin oraz rozdała pamiątkowe zakładki i notesiki. Po południu były warsztaty prowadzone przez naszą drużynową i jej przyboczną. Były one o improwizacji. Miałyśmy dużo zadań które miały nam pomóc rozwinąć tą zdolność na tyle aby umieć ją używać w praktyce na ogniskach.

05.07- Drużynowa prowadziła warsztaty z robienia okładek zeszytów. Trzeba było pociąć pytę CD na małe kawałki i przykleić je na okładkę, a następnie pomalować je lakierem do paznokci. Z drugiej strony zeszytu został przyklejony i ozdobiony filc.

06.07- Przyboczna zorganizowała warsztaty z robienia witraży. Naszym zadaniem było okleić stare okno papierem i pomalować farbkami do witraży.

09.07 -  Miały miejsce warsztaty funkcyjne. Prowadziły je zastępowe oraz Kraal. Każda z harcerek uczestniczyła w warsztatach dotyczących jej funkcji w zastępie. Na popołudniowych zajęciach szyłyśmy sakiewki sobieradka.

10.07- Robiłyśmy poduszeczki w kształcie chmurki. Każda z nas z  materiału wycięła dwie chmurki, zszyła je, a następnie wypchała je, aby były mięciutkie i nadawały się do spania. Po południu nasza przyboczna poprowadziła nam warsztaty z tańca. Uczyłyśmy się polki, walca angielskiego i tańca belgijskiego.

11.07 – Nasza druga przyboczna zorganizowała warsztaty z origami. Usiadłyśmy razem na kocu i tworzyłyśmy różne przedmioty z papieru. Najpierw była to zakładka do książki, a potem powstały różne zwierzęta.

12.07- Drużynowa prowadziła teoretyczne warsztaty z astronomii. Naszym zadaniem jako zastępu było wybrać  numer pytania, a następnie, kiedy drużynowa skończy czytać polecenie, ścigać się z naszym rywalem (drugim zastępem) i szybciej udzielić odpowiedzi.

13.07- Odbyła się druga część warsztatów astronomicznych. Tym razem ze strony praktycznej. Odbyły się one nocą, po ognisku. Nasza drużynowa miała laser do nieba i najpierw kazała nam pokazać parę gwiazdozbiorów a potem sama nam pokazywała takie o których my nigdy nie słyszałyśmy i opowiadała nam różne ciekawostki astronomiczne.

Wielka Gra

Na obozie Wilka Gra składała się z czterech części. Była ona w naszej tematyce obozowej, czyli „Cesarstwo Rzymskie i początki chrześcijaństwa”.

Pierwsza część Gry polegała na tym, że każdy z zastępów musiał w lesie znaleźć sześć kopert. W każdej z nich znajdowało się zadanie.Jednym z poleceń było zbudowanie szałasu oraz ułożenie piosenki o cesarzu i jego przygodach.

Druga część Gry miała podobny charakter. Trzeba było w lesie znajdować kartki przyczepione do drzew. Był to quiz dotyczący życia patronki naszej drużyny – św. Zeli Martin.  Po drugiej stronie był określony azymut, aby wiedzieć w jakim kierunku należy się udać, żeby dojść do następnej kartki.

Trzecia część Wielkiej Gry odbyła się o 2:10 w nocy. Polegała ona na tym, że z każdego zastępu wybrano tylko dwie osoby, które miały latarki. Wytypowane harcerki były „świetlikami”, czyli musiały uciekać przed innymi dając co jakiś czas sygnały światłem. Zadaniem pozostałych było złapanie „świetlików” przeciwnego  zastępu.

Ostatnia część Gry polegała na uwolnieniu dwóch „porwanych” harcerek. Były one chrześcijankami, które zostały oskarżone o wiarę w Jezusa. Dzięki pozostawianych dla nas zaszyfrowanych wiadomości udało nam się oswobodzić nasze koleżanki.