Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Newsletter 28-11-2014

Błażej Marzoch, 2014-12-19 Tagi: newsletter

W 2010 r. było nas 1 500, w styczniu 2014 r. ? 3 500, a obecnie prawdopodobnie dobijamy 4 000 osób. Rozwijamy się. Jako szefowie Skautów Europy mamy poczucie, że uczestniczymy w wielkim dziele. Ruch wychowawczy, który pomaga wzrastać dzieciom i młodzieży na prawych ludzi, odpowiedzialnych obywateli i zaangażowanych katolików. I do tego tak prężnie się rozwija.

Jest nas coraz więcej

W 2010 r. było nas 1 500, w styczniu 2014 r. - 3 500, a obecnie prawdopodobnie dobijamy 4 000 osób. Rozwijamy się.

Jako szefowie Skautów Europy mamy poczucie, że uczestniczymy w wielkim dziele. Ruch wychowawczy, który pomaga wzrastać dzieciom i młodzieży na prawych ludzi, odpowiedzialnych obywateli i zaangażowanych katolików. I do tego tak prężnie się rozwija.

Pragniemy dzielić się tym skarbem z innymi. Dlatego zakładamy nowe środowiska. Tam gdzie jest to najtrudniejsze ze względów geograficznych, działa Centrum Rozwoju Skautów Europy, które szuka nowych szefów, szkoli ich, przekazuje know-how i pomaga budować od zera.

Od września zorganizowaliśmy kilkadziesiąt akcji promocyjnych, m.in. w takich miejscach jak Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Góra Kalwaria, Kobyłka, Olsztyn, Białystok, Łomża, Piła, Skarżysko-Kamienna, Skarżysko-Kościelne, Kielce, Radom, Toruń, Osiek, Łaskarzew, Podłęż. Nie chcemy zatrzymywać skautingu dla siebie. Pragniemy, aby jak najwięcej młodych mogło zostać skautami. Pierwszym krokiem do realizacji tego marzenia jest akcja promocyjna w szkole lub parafii.

 

Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia

Aby przygoda harcerska była na najwyższym poziomie, szkolimy naszych szefów wolontariuszy. Jest to kształcenie ustawiczne, ponieważ skaut nigdy nie uważa, że już wszystko osiągnął.

Bazę stanowią kursy pedagogiczne dla wszystkich gałęzi wiekowych w ostatnim tygodniu sierpnia i na wiosnę. Oprócz tego dwa razy do roku szefowie danej kategorii wiekowej mają ogólnopolski weekend formacji pedagogicznej. Ostatni taki weekend odbył się 15-16 listopada br. we Wrocławiu, Krakowie, Makowie i Rawie Mazowieckiej.


Cieszymy się, że ponad 40 nowych dorosłych wzięło udział w 1-dniowych szkoleniach wilczkowych organizowanych w ostatnich dwóch miesiącach w Ząbkach, Sobieszowie i Sopocie. Wielu z nich zaczyna budować w swoich parafiach nowe gromady wilczków.

 

Pielgrzymki Skautów Europy ? Święty Krzyż, Piotrkowice, ...

Zbiórki, wyjazdy z podopiecznymi, studia, praca, życie rodzinne. Uff... Skąd na to brać siłę? Z modlitwy i wspólnoty szefów. Dlatego właśnie parę razy w roku szefowie skautowi ruszają z plecakiem na pielgrzymi szlak. Ogólnopolskie pielgrzymki jak co rok odbyły się we wrześniu ? dla wędrowników na Święty Krzyż, a dla przewodniczek do Piotrkowic.

Takim przykładowym śródrocznym wyjazdem była pielgrzymka do Gietrzwałdu szefów z Gdańska, Olsztyna i Białegostoku 8-9 listopada (zdjęcia). Zapraszamy na nie naszych przyjaciół i sympatyków harcerstwa. Chcesz z nami pojechać? Napisz lub zadzwoń do nas. Przykład pierwszy z brzegu: 13-14 grudnia br. - wędrówka w okolicach Łodzi.

 

Skauci w kinie - film o Eurojamie 2014

W Warszawie i Radomiu kilkaset osób wzięło udział w premierowych pokazach filmu z Eurojamu 2014 nakręconego przez polską ekipę. 27-minutowa profesjonalna produkcja w dwóch wersjach językowych jest już dostępna w Internecie i cieszy się dużą popularnością: wersja po polskuwersja po angielsku.

 

Skauci Europy szkołą patriotyzmu

3 dni temu Skauci Europy w osobach Zbigniewa Korby, Michała Pałamarza i Jakuba Rożka byli gośćmi audycji pt. ?Skauci Europy szkołą patriotyzmu? w Radiu Maryja (odsłuchaj). 14 października br. Radio Emaus z Poznania gościło zaś Martynę Tomczyk i piszącego te słowa (odsłuchaj). A 10 września br. ukazał się w ogólnopolskim dzienniku ciekawy wywiad z naszym rzecznikiem prasowym Tomaszem Podkowińskim (przeczytaj).

  

Forum Młodych w Warszawie już jutro! - weź udział lub oglądaj

W najbliższy weekend odbędzie się Forum Młodych organizowane przez Skautów Europy dla wszystkich młodych duchem. Formacja i rozrywka w jednym.

Politechnika Warszawska. Wśród prelegentów m.in. abp Henryk Hoser, prof. Bogdan Chazan, Małgorzata i Tomasz Terlikowscy, Krzysztof Ziemiec i Szymon Hołownia. A na andrzejki - zabawa taneczna przy żywej muzyce. Na konferencje wstęp wolny. Można też śledzić transmisję na żywo przez Internet pod tym linkiem: http://razem.tv/embed/kanal-liniowy

Szczegóły na stronie www i na facebooku Forum Młodych.

Jako zachętę można obejrzeć krótką relację filmową z ubiegłorocznego Forum Młodych: