Wpłać darowiznę na Centrum Rozwoju Przekaż 1% Skautom Europy Youtube - obozy Youtube - Droga Cię wzywa

Skauci Europy 3

Zbigniew Minda HR, 2011-01-04

Skauci Europy 3, 18.06.2010 r.

FSE Newsletter 3

WARSZAWA/SIEKIERKI: Powstaje drużyna harcerek

W dzielnicy Siekierki w Warszawie, tam, gdzie jest słynna elektrociepłownia, przy Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży, prowadzonym przez Ojców Pijarów, powstaje nowa drużyna harcerek. Działa tam już gromada wilcząt prowadzona przez Katarzynę Zientek. Na zdjęciu pierwsza zbiórka kandydatek na zastępowe nowej drużyny, prowadzona przez Aleksandrę Olechowską. Nowej drużynie można pomóc m. in. wpłacając darowizny na namioty i sprzęt biwakowy na konto: SHK-Zawisza-FSE nr 93 1500 1777 1217 7008 7366 0000 tytułem: Darowizna dla Siekierek.

IWIENIEC (BIAŁORUŚ): Nowe drużyny skautów

Iwieniec to 5-tys. miasteczko na Białorusi, 60 km na zachód od stolicy kraju, Mińska. Od dwóch miesięcy, z inicjatywy Ojca Lecha i z pomocą Pavla i Tani Hrakowiczów z Mińska, formują się tam dwie drużyny białoruskich Skautów Europy: 2 zastępy dziewcząt i 2 zastępy chłopaków. W dniach 30 lipca-1 sierpnia w Iwieńcu odbędzie się Dzień Młodzieży Archidiecezji Mińskiej i nasi skauci będą tam prezentować nasz skauting dla ponad 1000 młodych ludzi. Na zdjęciu kościół Św. Michała Archanioła z 1702 r. wraz z klasztorem franciszkanów, przy którym działają nasze jednostki.

RZĄSINY/UBOCZE: Pielgrzymka do Krzeszowa

W sobotę 12 czerwca miała miejsce 12. już pielgrzymka harcerek i harcerzy z Rząsin, Ubocza i Olszyny na Dolnym Śląsku do sanktuarium diecezji legnickiej w Krzeszowie. Harcerki i harcerze przewędrowali ładny kawałek po okolicznych górach, wzięli udział we Mszy Św. z poświęceniem planów wakacyjnych na zakończenie.

NOTRE DAME DES DOMBES (FRANCJA): Zastęp Belier (Baran) buduje szałas afrykański

Zastęp Belier (Baran) z 1. Notre Dame des Dombes FSE (niedaleko Lyonu, stamtąd wyruszały do Ars przewodniczki z Polski i Ukrainy w ub.r.), w ramach wielkiej rywalizacji w ogólnokrajowej grze Impeesa, zrealizował wyczyn zbudowania szałasu afrykańskiego (na zdjęciu). Przypomnijmy, że na finał Impeesy na południu Francji w dniach 16-19 lipca wybiera się 11. Warszawska FSE. Impeesę i jej program śledzi też pilnie ekipa Marcina Kuczaja, namiestnika harcerzy, który już zaproponował zrealizowanie podobnej całorocznej gry 8 krajom Europy Wschodniej. Byłby to pierwszy tego typu projekt na tak dużą skalę międzynarodową, bez precedensu w historii FSE. Marcinie, odwagi!

WROCŁAW: Rozesłanie na obozy

W piątek 11 czerwca 2010 w parafii Św. Rodziny na wrocławskim Biskupinie odbyło się tradycyjne rozesłanie na obozy hufców dolnośląskich FSE dziewcząt i chłopców. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył Metropolita Wrocławski Abp. Marian Gołębiewski. Ksiądz Arcybiskup na zakończenie rozdał każdej szefowej i każdemu szefowi oraz wszystkim zastępowym zapalone świecie, przypominające, że tak na obozy, jak w życie codzienne mamy wnosić światło Chrystusa. Po Mszy Św. przed kościołem odbył się apel, a następnie obecny we Wrocławiu komisarz federalny, Zbigniew Minda, poprowadził konferencję dla rodziców pt. "Skauting, czyli jak zmienić świat". 

POSTAWY/GŁĘBOKIE (BIAŁORUŚ): Nowa drużyna dziewcząt

Ewa Bielecka, drużynowa FSE z Łyntup na Białorusi (miasteczko 2 tys. mieszkańców na granicy z Litwą) donosi, że jeszcze w czerwcu zostaną powołane dwie nowe drużyny dziewcząt: jedna w miejscowości Postawy, a druga w miejscowości Głębokie, obie niedaleko Łyntup. Ewa została harcerką i od razu szefową na obozie szkoleniowym Jadwiga w sierpniu ub. r. w Polsce i z wielkim powodzeniem założyła we wrześniu wspomnianą drużynę w Łyntupach. Jej promieniowanie przenosi się już na kolejne dwie drużyny. Brawo Ewo! Na zdjęciu drużyna FSE z Łyntup.

MOSTAR/SARAJEWO/BANJA LUKA (BOŚNIA): Polsko-włoska ekipa zakłada Skautów Europy w Bośni

Magda Biernacka z Łęcznej, Leszek Piątek, Andrzej Patyra i Piotr Czuba z Lublina udali się do Bośni w dniach 27 maja-2 czerwca, gdzie wraz z grupą szefów z Włoch (na zdjęciu w Mostarze na słynnym moście) odbyli szereg spotkań, mających na celu założenie Skautów Europy w tym kraju. Spotkali się z biskupami, księżmi, młodymi ludźmi zainteresowanymi skautingiem w Mostarze, Sarajewie i Banja Luce. Spotkania zorganizowała Caritas włoska pracująca w Bośni. Wrócili do Polski z mnóstwem kontaktów i wielkimi nadziejami na założenie Skautów Europy w Bośni. Teraz Włosi i Polacy przygotowują listę obozów w lipcu 2010, na jakie mogliby przyjechać Bośniacy-osoby powyżej 17 roku życia, kandydaci na szefów oraz księża. Jak donoszą Włosi, Geremia Preti z Ancony i Gianpiero Giacomel z Ceggi, szczepowi FSE, którzy pilotują sprawę, w odwiedzonych parafiach i środowiskach zapanował wielki entuzjazm i może być nawet do 100 chętnych do wzięcia udziału w obozach we Włoszech i w Polsce.

WARSZAWA: Skauci Europy na beatyfikacji Ks. Jerzego

Znów pomagaliśmy na Placu Piłsudskiego, tym razem podczas beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki, 6 czerwca 2010. Zajmowaliśmy się rozdawaniem wody pielgrzymom, chodziliśmy z księżmi rozdającymi komunię, pomagaliśmy w małych i większych sprawach.

Po ceremonii na Placu Piłsudskiego ponad 200 harcerek i harcerzy ustawiło się po raz pierwszy w naszej historii na Placu Zamkowym, gdzie miał miejsce uroczysty apel. Turyści z Japonii mieli nie lada atrakcję i wnet ruszyły do pracy wszystkie możliwe aparaty fotograficzne i komórki. Jarosław Sroka, przewodniczący SHK-Zawisza-FSE powiedział do wszystkich o przykładzie bł. ks. Jerzego w byciu wiernym prawdzie, o potrzebie dobrej nauki w szkole i dobrej średniej ocen na koniec roku, o tym, byśmy co dzień brali odpowiedzialność za własną formację, by w tym roku obozy letnie były najlepsze w naszej historii oraz korzystając z obecności naczelników FSE z 8 krajów Europy Wschodniej podkreślił wymiar europejski i apostolski naszego ruchu. W apelu wzięli udział naczelnicy Skautów Europy z Rosji, Białorusi, Słowacji, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Czech, zebrani w Józefowie na specjalnym spotkaniu (patrz informacja poniżej).

JÓZEFÓW K. OTWOCKA: Spotkanie naczelników i namiestników z 8 krajów Europy Wschodniej

W sobotę 5 czerwca 2010 r. w Józefowie k. Otwocka miało miejsce pierwsze tak duże spotkanie naczelników i namiestników Skautów Europy z 8 krajów Europy Wschodniej pod hasłem "Synergia Wschodnia", które celem było wspólne zaplanowanie planu pracy na rok 2010/11. W spotkaniu udział wzięły: Rosja, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Polska, Słowacja i Czechy. Attilio Grieco z Rzymu, jeden z założycieli Skautów Europy we Włoszech miał prezentację nt. historii i rozwoju FSE na tle historii i sytuacji w skautingu światowym. Zbigniew Minda, komisarz federalny, opowiedział o priorytetach Federacji Skautingu Europejskiego na najbliższe 10 lat. Następnie w dwóch nurtach, męskim, prowadzonym przez Marcina Kruka, naczelnika harcerzy i żeńskim, prowadzonym przez Annę Mikos, naczelniczkę harcerek, zastanawiano się nad większą koordynacją między naszymi krajami celem wzajemnej pomocy w formacji i rozwoju. Na zdjęciu: Marcin Kruk (w środku), z Rusłanem Agiejewem z St. Petersburga (z prawej) oraz Pavlem Kudrejką z Mińska (z lewej).

PUŁAWY: Prawdopodobnie najlepsza strona www Skautów Europy w Polsce

Zapraszamy na http://fse.pulawy.pl. To bez wątpienia jedna z najlepszych graficznie stron www Skautów Europy w Polsce. Gratulujemy Puławiakom talentu. Jak wiadomo Puławy to jedno z pierwszych, obok Lublina, środowisk naszego ruchu. Powstało na samym początku lat 80-tych. Z drużyn puławskich było dużo powołań kapłańskich i zakonnych. Puławiacy i Puławianki byli i są zawsze bardzo wielkoduszni, jeśli chodzi o podejmowanie różnych służb na poziomie ogólnopolskim. Wystarczy wspomnieć o Joannie Przypolskiej, naczelniczce harcerek w latach 2001-06, Annie Oleszczyk, byłej namiestniczce harcerek, czy wreszcie o Marcinie Kruku, obecnym naczelniku.

JÓZEFÓW K. OTWOCKA: Przyrzeczenie Pawła

W sobotę 5 czerwca 2010 po Mszy Św. wieczornej w kościele NMP Częstochowskiej w Józefowie odbyło się przyrzeczenie Pawła Zejera, 42l., męża i ojca czworga dzieci (na zdjęciu). Jego córka Ola jest zastępową w 4. Warszawsko-Praskiej FSE. Józefów przeżywa prawdziwy boom skautowy. Tak u chłopaków, jak i u dziewcząt tworzą się listy kolejkowe do gromad wilczków. Wywołuje to zainteresowanie ze strony mam i ojców, którzy chcą się zaangażować, zakładając mundur i składając przyrzeczenie, w pomoc przy zakładaniu nowych gromad. Już wiadomo, że inne miasta przymierzają się do wzięcia przykładu z Józefowa i już toczą się intensywne rozmowy nad powołaniem nowych gromad od września wykorzystując świeży potencjał 40-latków. Dziękujemy Pawle za przykład!

LWÓW (UKRAINA): Ślub Oli i Pawła

W sobotę 29 maja we Lwowie Ola Koval, była naczelniczka dziewcząt FSE Ukraina i Pavel Ohirko, przewodniczący FSE Ukraina, udzielili sobie sakramentu małżeństwa w kościele Ojców Bazylianów, gdzie działają jednostki FSE. Pavlo był jednym z twórców FSE na Ukrainie, kiedy to jako 15-latek wziął udział w pierwszym obozie Skautów Europy w Niemczech w 1999 r.

KATOWICE: Dominika, Magda i Ania w Liceum Konopnickiej

Dominika Pruszczyńska z Warszawy, Magda Biernacka z Łęcznej oraz Anna Mamla z Krakowa w poniedziałek 14 czerwca 2010 w pięciu klasach prezentowały nasz skauting w II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach. Było sporo chętnych. Pisze Dominika: "Taka prezentacja oprócz tego, że pokazujemy innym Skautową drogę jest wielką korzyścią dla nas samych. Po tych pięciu prezentacjach wyszłyśmy ze szkoły w doskonałych humorach, z ogromną energią do działania. Myślę, że wszystkie na skrzydłach wróciłyśmy do domu." Spotkanie w LO Konopnickiej zorganizował Pan Grzegorz Sikora z Katowic, tata wilczka Stasia, którego musi dowozić do Krakowa na zbiórki. Inicjatywa Pana Grzegorza z liceami katowickimi ma pomóc zmienić tę sytuację konieczności dowożenia na zbiórki 100 km poprzez znalezienie szefów z Katowic. Brawo Panie Grzegorzu! W piątek 18 czerwca podobne "lekcje o skautingu" w katowickich liceach: Katoliku, Plastyku i Koperniku poprowadzą Dorota Kajak, Aleksandra Olechowska i Błażej Marzoch z Warszawy.

CHATEAU-LANDON (FRANCJA): Agnieszka, Karolina, Mariola i Marcin na Sejmiku francuskim

Agnieszka Rulkowska z Rząsin, Karolina Wróblewska z Katowic, Mariola i MArcin Demkowscy z Lublina stanowili polską delegację na Sejmik stowarzyszenia francuskiego, który miał miejsce w Chateau-Landon we Francji w sobotę 5 czerwca 2010 r. Najpierw zostali przyjęci w domu dużej 9-osobowej rodziny skautowej pod Paryżem. Karolina wzięła też udział w wypadzie miejscowego zastępu. Wszyscy zostali uroczyście przywitani i przedstawieni. Na Sejmiku dokonano zmiany przewodniczącego: został nim Erik Paris, 40l., w miejsce znanego szczególnie przez uczestników MacLarena i naszego wielkiego przyjaciela Gwenaela Lhuissier. Erik też już jest znany w Polsce od kilku miesięcy dzięki Facebookowi. Wizyta polskiej delegacji na Sejmiku francuskim była takim braterskim gestem i miała na celu zaznaczenie jedności naszego ruchu ponad granicami.

BAMBERG (Niemcy): Agata i Dominika jadą na pielgrzymkę niemieckich Skautów Europy

Dominika Wawrzyniak i Agata Deptuła, przewodniczki z Dolnego Śląska wezmą udział w pielgrzymce niemieckich Skautów Europy do Bambergu w dniach 19-20 czerwca 2010. Zaproszą tam uroczyście przewodniczki niemieckie do wzięcia udziału w pielgrzymce na Górę Św. Anny, a wędrowników na Św. Krzyż we wrześniu. Bamberg leży na północy Bawarii i jest znany w Polsce z powodu postaci Św. Ottona z Bambergu, który w 1121 r. schrystianizował Pomorze Zachodnie oraz z osadników niemieckich, którzy masowo osiedlali się w Wielkopolsce. Do tej pory na wsi polskiej na bogatego gospodarza mówi się "bamber".

WARSZAWA: Dorota, Kasia, Zbyszek i Błażej we Fryczu

Dorota Kajak, Katarzyna Czerwińska, przewodniczki i tegoroczne maturzystki oraz Mecenas Zbigniew Korba, naczelnik harcerzy w latach 2006-09 i Błażej Marzoch, student germanistyki i drużynowy 11.Warszawskiej FSE prezentowali nasz skauting na lekcjach w LO Frycza-Modrzewskiego na ul. Elektoralnej w Warszawie. Spotkanie zorganizował Błażej, który jest absolwentem tego liceum. Sporo osób zostawiło swoje adresy mailowe. Mecenas Korba opowiadał wiele anegdot ze swego życia harcerskiego, czemu towarzyszyły wybuchy serdecznego śmiechu i gromkie brawa licealistów na zakończenie.

OBÓZ LETNI 2010-IT'S A KIND OF MAGIC - WYDANIE SPECJALNE

Już za dwa tygodnie rozpoczną się pierwsze obozy letnie. Obóz letni - to magiczne słowo dla wszystkich harcerek i harcerzy. W kolejnym specjalnym wydaniu naszego newslettera niewyczerpująca, ale pokaźna lista obozów letnich w Polsce z zaproszeniem do odwiedzenia ich (na zdjęciu wieża zbudowana przez harcerzy z Warszawy na obozie w Gietrzwałdzie w 2007 r.).

SUMMER CAMP. WELCOME TO THE MAGIC WORLD OF SCOUTING.