Harcerki wcieliły się w plemiona Polan i Wiślan, rywalizujące ze sobą o przewagę i terytorium. Ponadto każda drużyna należała do jednej z dziesięciu grup orężnych, posługujących się różnymi rodzajami broni (np. łucznicy czy miecznicy). Kulminacją sporu była wielka bitwa. Ostatecznie jednak wszelkie spory zostały zażegnane, a plemiona połączyły się w jedno państwo pod wodzą księcia Mieszka i przyjęły wiarę w Chrystusa.
W Harcach wzięło udział około 130 zastępów (łącznie niemal 800 harcerek) z całej Polski oraz z Białorusi. Zastępy miały wiele okazji, aby lepiej się poznać i zmierzyć się ze sobą w różnych konkurencjach. W każdej grupie orężnej zastępy wybierały zwycięzcę grupy – zastęp, który nie tylko doskonale rywalizował ale również ich zdaniem wyróżniał się duchem skautowym. Nieraz był to trudny wybór, ponieważ wiele zastępów wykazało się wspaniałą postawą. Ostatecznie wstążeczkę zwycięzcy otrzymały:
- krzykacze: Sowa z 8. Radomskiej
- procarze: Ryś z 2. Boguchwalskiej
- łucznicy: Ryś z 4. Krakowskiej
- kusznicy: Wydra z 2. Jeleniogórskiej
- katapultnicy: Albatros z 2. Rawskiej
- smolarze: Czajka z 2. Łomiankowskiej
- oszczepnicy: Chomik ze Słupska (samodzielny zastęp)
- topornicy: Tarpan z 14. Warszawskiej
- nożownicy: Żyrafa z 2. Pilawskiej
- miecznicy: Orzeł z 2. Lubińskiej
Nagrodzony został również Raniuszek z 2. Józefowskiej, który zwyciężył w konkursie na samodzielnie ułożoną piosenkę. To ich autorstwa jest Pieśń Harców „1050 lat przeminęło”.
Zdjęcia oraz filmy z wydarzenia można oglądać na stronie https://www.facebook.com/harcemajowe2016/ Tam też zostanie wkrótce zamieszczony dłuższy film nakręcony podczas Harców. Zapraszamy!