W dniach 3-5 czerwca 2022 roku szefowie z całego kraju zjechali się do Białych Błot, by wspólnie zastanowić się, jak to jest być hufcowym…?
Odpowiedzi na to pytanie szukali wędrownicy z Białegostoku, Chełma, Jeleniej Góry, Koszalina, Lublina, Opola Lubelskiego, Poznania, Radomia, Warszawy i Wrocławia.
Pierwsze konferencje i dyskusje prowadzone przez duszpasterza krajowego Skautów Europy, ks. Mariusza Sobkowiaka, zaczęły się już w piątek przy wspólnej kolacji, przy współudziale wrocławskiego kręgu wędrowników na młodej drodze.
Kolejny dzień rozpoczął się od śniadania, poznania się wzajemnie, Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Mariusza oraz – jak na wędrowników przystało – marszu! Drogę przerywaliśmy na poszczególne bloki dyskusyjne, by wspólnie zastanowić się nad ważnymi aspektami działania hufca: Paweł Lochyński wraz z naczelnikiem, Krzysztofem Jankowskim, opowiedzieli o doborze instrumentów pracy z szefami; namiestnik wędrowników, Radosław Maksymiuk, przybliżył kursantom temat współpracy z kręgiem wędrowników i jego szefem. Naczelnik opowiedział o temacie formacji kręgu szefów, Marcin Leśniewski przedstawił spojrzenie na funkcję szczepowych – natomiast namiestnik harcerzy, Ignacy Piszczek, opowiedział o planie pracy drużyny harcerzy oraz funkcji asystenta hufcowego ds. zielonej gałęzi.
Po przygotowanym przez dolnośląskich gospodarzy obiedzie, Mikołaj Grosel, hufcowy z Wrocławia, przedstawił wszystkim temat powiązania zarządzania zasobami hufca oraz własnymi, zaś po krótkiej przerwie na prawdziwie harcerską grę, Wojtek Bagiński przeglądowo opowiedział o systemie kursów szkoleniowych Skautów Europy w Polsce i wymaganiach dot. wypoczynku.
Następnie przewodniczący Rady Naczelnej, Jerzy Żochowski, przeprowadził warsztat dotyczący właściwych wzorców komunikacyjnych z nastawieniem na rozmowę z podopiecznymi hufcowego.
Po kolacji, namiestnik wędrowników wraz z szefem kursu – Pawłem Lochyńskim – pochylili się nad tematem opiekunów drogi wędrowniczej jako narzędziu wychowawczym, zaś Joanna Skowrońska z Biura Skautów Europy, będąca Wiceprzewodniczącą Rady Federalnej, nakreśliła obowiązki prawno-administracyjne hufcowego.
Niedzielnego poranka naczelnik przybliżył przyszłym hufcowym temat współpracy z nurtem żeńskim, zaś ks. Mariusz w ramach konferencji pogłębił refleksję nad obrazem wodza wzorowanym na Chrystusie-Dobrym Pasterzu.
Następna konferencja, prowadzona przez Jana Urygę, dotykała potencjalnych błędów młodego hufcowego – wraz z możliwościami ich uniknięcia, gdyż nauka na cudzych błędach pozwala uniknąć wiele trudności!
W kolejnej konferencji naczelnik zarysował priorytety i wyzwania świeżo przejętego hufca oraz jego szefa.
Trzeci i ostatni z namiestników gałęzi, Emil Zawadka, krótko przedstawił formy współpracy z Akelami oraz wygląd planu pracy gromady wilczków i sposoby ewaluacji pracy gromady, zaś jego asystent, Piotr Małolepszy, nakreślił temat funkcji asystenta hufcowego ds. żółtej gałęzi.
Ostatnim tematem konferencyjnym, moderowanym przez Jana Urygę, było przygotowywanie następcy na funkcję hufcowego.
Po zakończeniu części teoretycznej, kursanci udali się na Mszę świętą do lokalnej parafii, by wspólnie uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii.
Na końcowej radzie podsumowano wyjazd i wyciągnięto wnioski, by każdy mógł wrócić do swojego środowiska by wcielać w życie całą zdobytą wiedzę.