fot. Gelu Trandafir
Już po raz szósty odbyło się spotkanie „Woodbadge Days” – międzynarodowe spotkanie w ramach Federacji Skautingu Europejskiego. Jest to miejsce spotkania i wymiany doświadczeń dla szefowych i szefów zaangażowanych w obozy szkoleniowe we wszystkich stowarzyszeniach FSE. „Woodbadge” to angielska nazwa „oznaki leśnej”, zawieszanej na chuście przez harcmistrzów.
Tegoroczna edycja miała miejsce w stolicy Rumunii – Bukareszcie. Wzięło w niej udział ponad 40 osób, w tym 6-osobowa reprezentacja z Polski oraz przedstawiciele stowarzyszeń z Belgii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Luksemburga, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Włoch. Mieliśmy okazję spotkać starych znajomych i zawiązać wiele nowych znajomości!
Weekend wypełniony był warsztatami, dyskusjami i inspiracjami. Duży wkład merytoryczny mieli nasi reprezentanci – mówiliśmy o organizacji Jadwigi – obozu szkoleniowego zielonej gałęzi w nurcie żeńskim, o koncepcji obozu 3. stopnia – wspólnym dla wszystkich gałęzi oraz o miejscu wydarzeń masowych w naszej federacji i pedagogice. Od uczestników z innych krajów zaczerpnęliśmy wiedzę i inspirację w tematach takich jak: pedagogika ciszy, kursy dla szczepowych, „bobry” – czyli gałąź młodsza od wilczków działająca w Belgii, miejsce technik w poszczególnych gałęziach, doświadczenia z belgijskiego „Seeonee” – obozu szkoleniowego 3. stopnia dla szefów żółtej gałęzi.
W sobotni wieczór gospodarze wydarzenia – przewodniczki i wędrownicy ze stowarzyszenia rumuńskiego – oprowadzili nas po Bukareszcie, co było niezwykle cenną okazją by nie tylko zwiedzić piękne miejsca, ale też dowiedzieć się wiele o ich historycznym kontekście.
Wróciliśmy ze spotkania z wieloma pomysłami w głowie i planami, co możemy zrobić by coraz lepiej służyć w każdej gałęzi. Mamy nadzieję spotkać się za rok, by podzielić się doświadczeniami z ich realizacji!
Udział i transport uczestników z Polski dofinansowano ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.
fot. Gelu Trandafir
fot. Robert Fedorowicz