Minął kolejny owocny rok działań naszego Stowarzyszenia w ramach programu wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych (ROHiS), organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Jest to dla nas ogromne wsparcie, dzięki któremu poprzez wzmocnienie zaplecza infrastrukturalnego, organizacyjnego i administracyjnego, możemy bardziej efektywnie prowadzić działalność programową oraz wspierać naszych członków i uczestników.
W roku 2022 w ramach programu ROHiS zaraportowaliśmy:
- 8 obozów szkoleniowych,
- 6 kursów specjalistycznych,
- 2881 zdobytych stopni rozwoju (obietnic, gwiazdek, przyrzeczeń, stopni, sprawności, sprawności mistrzowskich),
- 158 planów pracy jednostek (gromad, drużyn, ognisk młodych przewodniczek i kręgów młodych wędrowników)
- 113 projektów wychowawczych, w których udział wzięło prawie 3 tysiące uczestników.
Wśród wyżej wymienionych: 3 obozy szkoleniowe, 2 kursy specjalistyczne oraz 3 projekty wychowawcze otrzymały wsparcie ze środków ROHiS (obozy szkoleniowe Dżungla żeńska wiosenna i letnia, obóz szkoleniowy 3. stopnia Iziqu, Kurs hufcowych męski, warsztaty z psycholog na Rzekotce, ogólnopolskie spotkanie młodych przewodniczek Studnia oraz obozy letnie 2 Drużyny Sławskiej w Hiszpanii i 2 Drużyny Kobyłeckiej w Czechach).
Zorganizowaliśmy również 3 duże wydarzenia na poziomie ogólnopolskim, skierowane do szefów i szefowych jednostek, które miały na celu m.in. rozwój umiejętności i wiedzy, a także ubogacającą wymianę doświadczeń: Forum Młodych, FSE FEST oraz Św. Krzyż. Organizacja tych wydarzeń była możliwa dzięki wsparciu środków z programu ROHiS.
Dofinansowaliśmy także część składki członkowskiej w FSE (Federacji Skautingu Europejskiego), z którą aktywnie współpracowaliśmy. W ramach tej współpracy braliśmy udział w spotkaniach zorganizowanych przez FSE lub przez inne państwa członkowskie, np. „Woodbadge days”, „Obóz 12 gwiazd”, obozy szkoleniowe „Seeonee”, „Shamrog”. Udział w wędrówce do Vezelay i Paray le Monial organizowanej przez francuskie stowarzyszenie FSE był dofinansowany ze środków ROHiS. Osoby, które brały udział w tych wydarzeniach podzieliły się zdobytymi doświadczeniami oraz wiedzą w ramach naszego stowarzyszenia (w szczególności w ramach swojego hufca czy poprzez służbę w namiestnictwach).
Fot. Monika Wójcik, Monika Łatka, Aleksandra Jabłońska, fb Skauci Europy, fb KrETa
We współpracy z pozostałymi organizacjami harcerskimi prowadziliśmy również promocję ruchu harcerskiego w mediach Całym Życiem (platformie zrzeszającej organizacje harcerskie i skautowe w ROHiS strona www Całym Życiem , facebook Całym Życiem ), telewizji (spoty telewizyjne) oraz radiu (spoty radiowe).
W grudniu 2022 odbył się program publicystyczny, w którym przedstawiciele organizacji harcerskich opowiadali o tym, jakie kompetencje zdobywamy w harcerstwie, a które są przydatne w dorosłym życiu (także zawodowym). Naszą organizację reprezentowała dh Małgorzata Czupryna, która opowiadała o kompetencjach międzykulturowych (link do materiału ).
W 2022 roku zleciliśmy także dodruk folderu „Skauci Europy – instrukcja obsługi”, który rozsyłaliśmy do hufców, gdy zgłaszały taką chęć. To świetny materiał promocyjno-informacyjny, który przydaje się np. podczas naborów czy w trakcie organizacji obozów letnich (wersja pdf).
Braliśmy czynny udział w spotkaniach międzyorganizacyjnych zespołów roboczych. Dobrym przykładem owocu pracy jednego z takich zespołów jest uproszczona procedura zgłaszania miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, wykorzystywana podczas organizacji obozów letnich. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca przedstawicieli organizacji skupionych wokół programu.
Dzięki środkom z programu ROHiS działanie naszego biura, księgowości i IT może być coraz bardziej profesjonalne i wciąż się rozwijać. Dbamy o to, by szkolenia i materiały, z których korzystają szefowe i szefowie były merytoryczne i aktualne, by wszelkie formalności administracyjne i księgowe były dopilnowane, a także by każdy w razie potrzeby otrzymał wsparcie pracowników biura i Zarządu.
Znaczna część dotacji ROHiS przeznaczona jest na cele administracyjne stowarzyszenia (m.in. utrzymanie obecnej siedziby, pracowników biura i księgowości, IT), co pozwala wspierać i odciążać hufce i szefów jednostek. Do takich zadań biura należy np.:
– redagowanie i wysyłanie comiesięcznego biuletynu administracyjnego, zawierającego informacje o bieżących obowiązkach administracyjnych, nowych wytycznych i zasadach, czy innych istotnych sprawach organizacyjnych;
– prowadzenie i uzupełnianie wewnętrznej witryny biura na Microsoft Sharepoint, gdzie gromadzimy i aktualizujemy m.in. materiały i informacje z zakresu zadań administracyjnych hufców (włącznie z formalnymi aspektami organizacji wypoczynku), z zakresu rozliczeń finansowych, a także pomoce i materiały programowe;
– obsługa przyznawania dostępów do kont bankowych (składanie wniosków, wysyłka umów, komunikacja z bankiem i z osobami wnioskującymi o dostęp);
– weryfikacja osób dopuszczonych do pracy z dziećmi w RSPTSie (Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym);
– obsługa Polskiego Bonu Turystycznego;
– prowadzenie szkoleń administracyjnych i finansowych;
– usprawnienie procedury nadawania członkom Stowarzyszenia dostępu do kont Microsoft w naszej domenie;
– czuwanie przez księgowość nad poprawnością rozliczeń i księgowanie spływających z hufców faktur oraz wiele innych.
Warto również wspomnieć, że ze środków ROHiS dofinansowaliśmy termomodernizację elewacji budynku przy ul. Gibraltarskiej 4, który po dalszym przystosowaniu i remoncie wewnątrz stanie się nową siedzibą naszego Stowarzyszenia.
Program ROHiS jest programem wyjątkowym, dzięki któremu w sposób zarówno bezpośredni, jak i pośredni możemy wspierać członków naszego stowarzyszenia, a także wprowadzać nowe rozwiązania w działaniu administracji. Cieszymy się, że możemy być jego częścią i czerpać również ze współpracy z pozostałymi organizacjami harcerskimi i skautowymi skupionymi wokół tego programu.