W dniach 31 maja – 2 czerwca 2019 roku w Białych Błotach koło Wrocławia odbył się IV Kurs Hufcowych, prowadzony przez Pawła Lochyńskiego HR i jego ekipę (crème de la crème polskiego Skautingu). Kurs miał bardzo ambitny plan i był realizowany konsekwentnie z zegarkiem w ręku! Skończył się czas na konferencję? No to jedząc obiad kończyliśmy zadawać i odpowiadać na pytania. Dzięki sprawnej organizacji (brawa dla ekipy logistycznej) w ciągu 42 godzin odbyło się 20 konferencji, byliśmy na dwóch Mszach, krótkiej wędrówce, pojedliśmy troszkę, pospaliśmy i obejrzeliśmy drugą połowę finału Ligi Mistrzów!

Na kursie można było dowiedzieć się co nieco o zadaniach hufcowego, jego misji, o formacji szefów i pracy w Kręgu, jak zarządzać hufcem, ludźmi w hufcu, administracją i finansami, jak współpracować z duszpasterzem, HR-ami, jak wygląda praca żółtej, zielonej i czerwonej gałęzi. Było trochę czasu na wymianę doświadczeń oraz dyskusje na frapujące nas tematy. Słowem – taki kurs to dobry przedsmak do wszystkiego co o Skautingu hufcowy powinien wiedzieć.

Na kursie było nas 27 osób: 13 uczestników (Warszawa, Puławy, Kraków, Skarżysko i Kielce, Poznań, Górny Śląsk, Garwolin i Pilawa, Wrocław),  12 osób przyjechało poprowadzić swoje konferencję (m.in. Duszpasterz Krajowy, Naczelnik, Sekretarz Krajowy, Namiestnik wędrowników, Namiestnik harcerzy, doświadczeni hufcowi i wielu innych), 2 wędrowników tworzyło ekipę logistyczną. Widać, że z roku na rok kurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem to pewnie dlatego, że jest nas z roku na rok coraz więcej!

phm. Maciej Kiliszek HO

fot. Jakub Matejuk

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030