Pan Prezydent Andrzej Duda na obozie Skautów Europy.

We wtorkowy wieczór 25 lipca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odwiedził obóz 7. Drużyny Warszawskiej oraz 1. Drużyny Płońskiej znajdujący się nad jeziorem Sumino w województwie pomorskim.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele organizacji harcerskich objętych honorowym protektoratem Prezydenta RP: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Royal Rangers oraz Leśnej Szkółki. Prezydentowi towarzyszył podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Wojciech Kolarski.

Wizytę rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp polowego Józefa Guzdka, delegata KEP ds. duszpasterstwa harcerzy. Eucharystia odbyła się w kaplicy zbudowanej z żerdzi. Mszę św. koncelebrowali : ks. Piotr Zamaria – krajowy duszpasterz Skautów Europy, ks. Robert Mogiełka – kapelan naczelny ZHR, ks. Por. Marcin Janocha – kapelan pomocniczy przy urzędzie Prezydenta oraz ks. Jan Dohnalik – przedstawiciel biskupa polowego ds. koordynacji duszpasterstwa harcerzy.

Msza św. nie jest czymś wyjątkowym na obozie Skautów, jest to codzienność, co podkreślił podczas Mszy św. bp Józef Guzdek. Zachęcił on do modlitwy w intencji prezydenta Andrzeja Dudy i naszej Ojczyzny.

Po Mszy św. odbył się oficjalny apel na którym przywitano gości, a następnie prezydent został do obejrzenia obozu i pionierki wykonanej przez zastępy.  W tym czasie zostało przygotowane ognisko przy którym zasiedli wszyscy uczestnicy spotkania. „Ja też przez lata jeździłem na obozy harcerskie i ten moment w którym jestem na obozie i otaczają mnie namioty i harcerze, a do tego ta niezwykła atmosfera spotkania, był zawsze dla mnie bardzo drogi” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas gawędy ogniskowej. „Sami się kiedyś przekonacie, że ci koledzy, którzy byli z Wami w jednym zastępie zostaną waszymi przyjaciółmi do końca życia. Przekonacie się, że w każdej sytuacji można liczyć na swoich druhów i jest to niezwykłe. Niezależnie od tego jakie mamy poglądy, jest coś co nas łączy – to przekonanie o potrzebie troski o Ojczyznę. I to właśnie zaszczepia w duszy człowieka harcerstwo. Dlatego zawsze miałem, mam i będę miał głęboki szacunek do harcerstwa niezłomnego, które nigdy nie bało się swoich wartości wyniesionych z okresu przedwojennego” – podkreślał Andrzej Duda.

Pan Prezydent zaapelował do harcerzy o jak najszybsze włączenie się do obchodów zbliżającego się 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyraził nadzieję na wspólne świętowanie tej rocznicy na zlocie organizacji harcerskich objętych honorowym protektoratem.

O  wydarzeniu pisano:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,194,prezydent-andrzej-duda-odwiedzil-oboz-harcerski.html

http://ordynariat.wp.mil.pl/pl/744_22879.html

http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/350456-chetnie-myslami-wracam-do-harcerskich-wspomnien-prezydent-andrzej-duda-odwiedzil-oboz-skautow-europy

http://wpolityce.pl/polityka/350376-prezydent-nie-zapomnial-o-korzeniach-andrzej-duda-odwiedzil-oboz-skautow-europy-wideo

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezydent-andrzej-duda-odwiedzil-oboz-harcerski-w-zolnie/ybfxcr

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22150652,prezydent-andrzej-duda-wrocil-na-wakacje-przy-okazji-zajrzal.html#BoxNewsImg&a=167&c=96

Pan Prezydent Andrzej Duda na obozie Skautów Europy.

Możesz tez polubić

Dodaj komentarz