Relacja z Monte Cassino

Czuwaj!

  Dzień 18 maja 2019 roku zasłużył na miano jednego z ważniejszych wydarzeń dla polskiego patriotyzmu we współczesnej historii. 1500 harcerek i harcerzy przybyło na cmentarz wojenny na Monte Cassino by godnie uczcić 75 rocznicę zwycięstwa polskich żołnierzy, które otworzyło drogę aliantom na Rzym. Nasze stowarzyszenie reprezentowało 70 harcerzy i przewodniczek z Pomorza Zachodniego, Łodzi, Białegostoku i Lublina. Pełniąc zaszczytną wartę wraz z żołnierzami przy grobach poległych bohaterów odczuwaliśmy wielką dumę.

Na oficjalne obchody upamiętniające tę bohaterską bitwę zaproszone zostały również władze włoskiego stowarzyszenia FSE. Pomimo, że tego dnia cały ichniejszy Zarząd i Rada Naczelna zaangażowani byli w obrady Rady Naczelnej, ochoczo odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni, a w szczególności osobom, które uczestniczyły z nami w tym ważnym dla nas wydarzeniu:

Laura Casiccio – Wiceprzewodnicząca

Cataldo Pilato – Chorąży  Południowych Włoch

Roberto De Nardo – Hufcowy z  Frosinone

Maria Rosaria Imperoli – Asystentka hufcowego Frosinone

Anita Lisi – Szefowa ogniska Frosinone 2

Był to widoczny znak braterstwa między narodami europejskimi wewnątrz naszej skautowej organizacji. Jednak odczuwalna była również jedność pomiędzy harcerzami z różnych organizacji poprzez wspólne działanie, braterską pomoc czy po prostu uśmiech do drugiego.

Uroczystości na cmentarzu wojennym, których gospodarzem był Prezydent Rzeczpospolitej Polski, Andrzej Duda, rozpoczęły się o godzinie 17.00 Mszą polową odprawioną przez bp. polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Gościem wydarzeń był Prezydent Republikii Włoskiej Sergio Mattarella. Zarówno Prezydenci obydwu krajów, jak i Pani Irena Anders, podkreślali w swoich wypowiedziach bohaterstwo i odwagę polskich żołnierzy.

Po Mszy Przewodniczący Jakub Rożek na zaproszenie włoskiego Zarządu FSE udał się na obrady Rady Naczelnej, gdzie miał możliwość opowiedzenia o naszym Stowarzyszeniu oraz rozmowy o współpracy między organizacją włoską i polską.

Zmęczeni ale szczęśliwi opuściliśmy cmentarz, na którym spoczywa 1050 polskich bohaterów. Korzystając z tak wyjątkowej okazji odwiedziliśmy opactwo Św. Benedykta.

  Następny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Rzymu. Rozpoczęliśmy od Watykanu, gdzie w Bazylice Św. Piotra uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Następnie wyruszyliśmy podziwiać wspaniałe zabytki Wiecznego Miasta m.in. Panteon, Forum Romanum, Koloseum i wiele, wiele innych. Nie odmówiliśmy sobie również skosztowania prawdziwej włoskiej pizzy i pysznych lodów.

  Z wyjazdu wynieśliśmy niesamowitą lekcję historii i patriotyzmu, a przede wszystkim niezapomniane wspomnienia. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim tym dzięki, którym nasz udział w tym niezwykłym wydarzeniu stał się możliwy.

Kuba Jakimiak, Zastęp Myszołów, 1.Hufiec Koszalińsko – Kołobrzeski

 

Relacja z Monte Cassino

Możesz tez polubić

Dodaj komentarz