Co robią Skauci Europy między zimowiskiem a obozem?

Chociaż wyjazdy zimowe i letnie są najbardziej wyczekiwane i lubiane, w ciągu roku także nie ma nudy. Oprócz zbiórek gromad, zastępów czy drużyn odbywają się również biwaki i inne formy skautowej działalności. Pokażemy kilka z nich:

Wędrówka Kręgu Młodych Wędrowników – Rzeka Dunajec

Nieodłącznym elementem formacji w czerwonej gałęzi są wędrówki. Bliskość przyrody, trud drogi, wspólne przygotowywanie posiłków, wieczorne ogniska: to jednoczy, zacieśnia relacje, pomaga uczyć się od siebie nawzajem. Krąg Młodych Wędrowników odbył swoją wędrówkę letnią w formie spływu kajakowego na rzece Dunajec i tak wspomina to wydarzenie:
„Punktem startu były Sromowce. Nasza przygoda rozpoczęła się w trudnych warunkach – pierwszego dnia pogoda nas nie oszczędziła. Brak słońca i chłód sprawiły, że walka z falami była jeszcze bardziej wymagająca. Kolejne dni były już bardziej łaskawe. Słońce wyszło zza chmur, a my mogliśmy w pełni cieszyć się urokami otaczającej nas przyrody. Przepiękne krajobrazy, malownicze zakola rzeki i zajmujące rozmowy sprawiły, że każdy wiosłujący kilometr był czystą przyjemnością. Spływ zakończyliśmy na Jeziorze Rożnowskim. Podczas spływu mieliśmy również okazję do odpoczynku i integracji. Popołudnia i wieczory spędziliśmy przy ognisku na przygotowywaniu wspólnych posiłków, rozbijaniu obozu i modlitwie. Rzeka Dunajec okazała się nie tylko piękna, ale i wymagająca. Jej wartki nurt i niespodziewane przeszkody testowały naszą współpracę i umiejętności. Nie obyło się bez kilku wywrotek, ale dzięki wzajemnej pomocy i wsparciu, wspólnie pokonaliśmy ponad 90 kilometrów.”

Zbiórka Zastępu Zastępowych z 2. Hufca Puławskiego w Toledo

„Głównym celem ZZZ było przygotowanie się do wspólnego obozu letniego z drużyną z Hiszpanii, z Toledo w Polsce. Naszym celem było budowanie relacji i doświadczenie prawdziwego wymiaru europejskiego, jakiego nasze harcerki nie miały jeszcze okazji doświadczyć. Od początku roku zastępy były ze sobą w kontakcie, wymieniały się wiadomościami. ZZZ był świetną okazją do pogłębienia tych relacji przed obozem i ułatwieniem w pierwszych kontaktach. Była to też dla nas niesamowita przygoda, pełna nowych doświadczeń, która zapaliła dziewczyny do nowych aktywności i przygotowań do wspólnego obozu. W czasie wyjazdu zaplanowałyśmy czas na zwiedzanie i poznawanie hiszpańskiej kultury, jedzenia i przyrody oraz wspólny czas z zastępowymi hiszpańskiej drużyny. Zastępowe w parach zgodnych ze sparowaniem zastępów na obóz wykonywały aktywności w różnych technikach harcerskich, a następnie wspólnie planowały obóz.”

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego w środowisku lubelskim

Co roku w marcu gromady, drużyny, ogniska i kręgi w naszym Stowarzyszeniu obchodzą Dzień modlitw za Federację Skautingu Europejskiego (FSE). Jest to dzień, w którym szczególnie świętujemy jedność i braterstwo. Jest to również okazja do uroczystych obrzędów m.in. mianowania na nowe funkcje czy przyrzeczeń. Środowisko lubelskie postanowiło w tym roku wspólnie w dwóch nurtach spędzić ten dzień pielgrzymując do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Podczas gdy młodzi wędrowali, na rodziców czekały ciekawe konferencje i warsztaty. Całość była zwieńczona wspólną biesiadą.

Powyższe wydarzenia zostały dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach programu ROHiS.

Co robią Skauci Europy między zimowiskiem a obozem?

Możesz tez polubić