Skautowe lato 2020

fot. Adrianna Kołodziej

 

Trudno wyobrazić sobie lato bez obozów harcerskich, wędrówek – bez tego czasu przygód, radości, spędzonego w gronie przyjaciół, przy wieczornym ognisku, wśród piękna przyrody i ciszy lasu… 

W tym roku przeżywaliśmy wiele chwil niepewności, związanych z sytuacją sanitarną w Polsce i na świecie. Niepewność dotknęła wielu aspektów naszego życia, wpłynęła również na formę działań harcerskich i postawiła pod znakiem zapytania możliwość organizacji obozów letnich.  

Tym bardziej więc cieszymy się, że ostatecznie obozy harcerskie i wędrówki, choć w szczególnym rygorze sanitarnym, to mogły się odbyć – i rzeczywiście się odbyły! 

Obozy letnie jednostek

Wstępne szacunki wykazały, że ponad 150 jednostek Skautów Europy wyjechało w tym roku na obozy i wędrówki letnie. Szefowie jednostek Akele, drużynowe, drużynowi, szefowe ognisk i szefowie kręgów ale również – hufcowi, szczepowi, asystenci… – wykazali się niezwykłym poziomem zaangażowania i umiejętnością działania pod presją czasu. Zorganizowali obozy z uwzględnieniem reżimu sanitarnego – a nadal w skautowym stylu – było więc puszczaństwo, braterstwo, przygoda. Organizacja obozu nigdy nie jest rzeczą łatwą – a w tym roku szczególnie, dlatego dziękujemy i gratulujemy wszystkim, którzy podjęli się tego wyzwania mimo przeciwności. 

Były również jednostki, w których zapadła decyzja o organizacji innego rodzaju aktywności letnichkrótszych wyjazdów, kilkudniowych biwaków lub innego rodzaju “stacjonarnych” wydarzeń dla wilczków, harcerek i harcerzy.  

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca i zaufanie Rodziców powierzonych nam dzieci – dziękujemy! 

fot. Tomasz Fundowicz (1. Hufiec Radomski)

fot. Monika Wójcik (8. Hufiec Warszawski)

 

Obozy szkoleniowe

W sierpniu odbyły się również wszystkie nasze obozy szkoleniowe 1. i 2. stopnia 

  • “Dżungla” w nurcie żeńskim, “Dżungla” w nurcie męskim – dla szefowych i szefów w żółtej gałęzi,
  • “Jadwiga” w nurcie żeńskim, “Adalbertus” w nurcie męskim – dla szefowych i szefów w zielonej gałęzi,
  • “W drogę” w nurcie żeńskim, “Inigo” w nurcie męskim – dla szefowych i szefów w czerwonej gałęzi.

Odbyły się również obozy harcmistrzowkie 3. stopnia (wspólne dla wszystkich trzech gałęzi):

  • “Kudu” w nurcie żenskim,
  • Iziqu” w nurcie męskim. 

Szczególną radością jest dla nas obóz szkoleniowy “Kudu” – pierwszy raz w naszym Stowarzyszeniu odbył się obóz 3. stopnia w nurcie żeńskim! 

Wszystkim uczestnikom obozów szkoleniowych życzymy owocnej służby! 

fot. Monika Mika

fot. Grzegorz Stachyra

 

Obozy szkoleniowe zostały dofinansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030. 

Skautowe lato 2020
Opublikowane w:

Możesz tez polubić

Dodaj komentarz