Prezydent zaprosił harcerzy do pałacu.

Na środę 22 lutego, z okazji Dnia Myśli Braterskiej, Pan Prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli wszystkich organizacji harcerskich do Pałacu Prezydenckiego (a szczególnie instruktorów, którzy w ostatnim roku otrzymali stopień harcmistrza i podharcmistrza oraz przedstawicieli wolontariuszy harcerskich na ŚDM 2016). W imieniu Skautów Europy wybrała się tam silna (ok 30 osobowa) grupa szefów z całej Polski.

Na początku w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odbyła się Msza  święta, której przewodniczył  biskup polowy ks. Józef Guzdek. Kolejna, już oficjalna część wydarzenia, rozpoczęła się rozpaleniem ogniska przez Prezydenta na dziedzińcu pałacu, które płonęło aż  do końca uroczystości. Następnie w sali kolumnowej odbyły się krótkie prezentacje szefów, którzy w minionym roku zostali harcmistrzami. Wystąpiła między innymi namiestniczka zielonej gałęzi Iza Grzywa, która świetnie opowiedziała o swoim dziele- Jadwidze Vernalis, przybliżając przy tym naszą metodykę. Kolejnym punktem programu były krótkie przemówienia na temat służby harcerskiej na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. O naszym wolontariacie w bardzo ciekawy sposób opowiedział Marcin Kuczaj- nasz szef na ŚDM. Swoją wypowiedź zakończył pokazem krótkiego filmiku, w pełni oddającego atmosferę panującą wśród nas w Krakowie.

Po wszystkich prezentacjach głos zabrał Prezydent Andrzej Duda. W pięknej przemowie podziękował nam za służbę, gotowość do pomocy. Przypomniał o nadchodzących w najbliższych latach wydarzeniach (np. setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości) oraz prosił nas, abyśmy pamiętali o Powstańcach Warszawskich i, na ile jest to możliwe, pełniej zaangażowali się w obchody 1- go sierpnia. Na koniec przekazał odznaki dla instruktorów, którzy w zeszłym roku zostali harcmistrzami oraz imienne podziękowania dla każdego z wolontariuszy ŚDM.

Po zakończeniu części oficjalnej był czas na poczęstunek, rozmowy oraz zdjęcia z Panem Prezydentem. Następnie przeszliśmy wszyscy na dziedziniec pałacu, gdzie wokół ogniska zawiązaliśmy krąg, a Pan Prezydent puścił iskierkę. Na koniec jeszcze przez chwilę śpiewaliśmy wspólnie harcerskie piosenki. Dobrze, że zostaliśmy chwilę dłużej, gdyż jednego z naszych drużynowych spotkała miła niespodzianka. Pan Prezydent postanowił podarować mu mundur, który otrzymał od lotników, a okazał się dla niego za duży.

Cała uroczystość była dla nas wszystkich ciekawym i ubogacającym doświadczeniem. Spotkaliśmy przedstawicieli innych organizacji harcerskich działających w Polsce i poza jej granicami, dowiedzieliśmy się jak u nich wyglądała służba na ŚDM, zauważyliśmy w jak różny sposób można podchodzić do stopni instruktorskich. Jednocześnie w  dobry i miły sposób przeżyliśmy Dzień Myśli Braterskiej. Długo nie zapomnimy tego dnia i już nie możemy doczekać się kolejnych takich wydarzeń!

Warszawa, 22.02.2017. Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczyl w uroczystosci w Dniu Mysli Braterskiej. Fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Sitkowskiego z uroczystości w Pałacu można znaleźć tutaj.

Relacjonowała: Bogna Nuszkiewicz

Prezydent zaprosił harcerzy do pałacu.
Opublikowane w:

Możesz tez polubić

Dodaj komentarz