Ponad 400 mężczyzn pielgrzymowało na Święty Krzyż. Wśród nas abp. Ryś.

Święty Krzyż 2017 – Ogólnopolska Pielgrzymka Wędrowników. Na sztandarach Skautów Europy niesione było hasło „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).

422 uczestników – wędrowników, szefów, duszpasterzy i gości – wędrowało w dniach 28 września – 1 października do Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. Zmierzali tam trzema trasami – św. Emeryka, św Wojciecha  i św Jacka, mającymi swój początek odpowiednio w Łagowie, Modliborzycach i Kałkowie.

W trakcie pielgrzymki ze Skautami Europy z Polski wędrowało 3 szefów FSE z Ukrainy, w tym naczelnik harcerzy Igor Dubiniak. Ten wyjątkowy szlak pielgrzymi przemierzył ze skautami również naczelny kapelan ZHR ks. Robert Mogiełka.

Czwartkowy wieczór stanowił moment przybycia kręgów wędrowników i szefów z różnych stron Polski na początek tras. W piątek rano, zaczynając dzień od Eucharystii, wyruszyli oni w drogę, przebiegającą w stylu wędrowniczym. Nie zabrakło więc w niej czasu na posilenie się Słowem Bożym w trakcie Godziny Wędrownika, jak również posiłek przygotowywany wspólnie przez krąg na ognisku. Na szlakach świętokrzyskich można było zobaczyć grupę mężczyzn odmawiającą różaniec, lub śpiewającą radośnie piosenki harcerskie.

Sobota 30 września był to dzień, w którym skauci zeszli się do Nowej Słupi, na wspólną Eucharystię odprawianą po łacinie, której przewodniczył o. Michał Pac OP, duszpasterz namiestnictwa wędrowników. Po jej zakończeniu, pielgrzymi udali się na łąkę przed wejściem na Święty Krzyż, gdzie miały miejsce konferencje dwóch Harcerzy Rzeczypospolitej. Jedna związana była z prowadzeniem serca w biznesie, natomiast druga z tym, jak jeden z elementów formacji wędrowniczej – spotkania z opiekunem drogi – może służyć kształtowaniu Walecznego Serca.

Po konferencjach nadszedł czas na wędrowniczą biesiadę – scenki kręgów szefów, konkurujące o Topór Ekspresji, których tegorocznym tematem przewodnim była historia Polski. Zwycięzcami okazali się szefowie z hufca Jeleniogórsko-Legnickiego, którzy przedstawili muzyczną scenkę opowiadającą historię panowania Mieszka I.

Po radosnej ekspresji nadszedł czas na wyciszenie i skupienie w trakcie Drogi Krzyżowej, której trasa prowadziła do celu pielgrzymki – Świętego Krzyża. Tam, w bazylice na szczycie góry, odbyła się wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Napełnieni obecnością Jezusa w Najświętszym Sakramencie, po zakończeniu adoracji, skauci ustawili się na schodach wiodących do bazyliki, aby przeżyć tam obrzęd Wymarszu Wędrownika dwóch szefów, którzy kończąc swoją formację wędrowniczą, w ten sposób, wobec całego zgromadzenia, podjęli drogę Harcerzy Rzeczypospolitej.

W niedzielę rano w bazylice świętokrzyskiej miała miejsce Eucharystia, której przewodniczył i w trakcie której homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Eucharystia zakończyła się adoracją relikwii Krzyża Świętego. Następnie ksiądz arcybiskup na błoniach przed klasztorem wygłosił dla uczestników wędrówki konferencję, dotyczącą „dekalogu chrześcijanina” – 8 błogosławieństw z Kazania na Górze.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Ostatni punkt pielgrzymki stanowił wspólny apel, w trakcie którego namiestnik wędrowników Piotr Bogusz HR podziękował jej uczestnikom oraz tym, którzy pomogli mu w jej organizacji, a naczelnik harcerzy Jerzy Żochowski HR rozkazem powołał do życia 1 Hufiec Łódzki Skautów Europy. W trakcie obrzędu mianowania, nowy hufcowy uzyskał błogosławieństwo od arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Droga – Służba – Braterstwo – Przygoda – Męstwo. Te słowa, wypisane na książeczce pielgrzyma, którą, wraz z drewnianym krzyżem zawieszanym na szyi podczas piątkowej Eucharystii, otrzymał każdy uczestnik wędrówki, doskonale podsumowują to, czego każdy z nich doświadczył w trakcie tegorocznej Pielgrzymki Wędrowników.

Zdjęcia TUTAJ.

Relacjonował: Krzysztof Żochowski HO

Ponad 400 mężczyzn pielgrzymowało na Święty Krzyż. Wśród nas abp. Ryś.

Możesz tez polubić

Dodaj komentarz